Joomla, jak każdy inny CMS ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się najpierw, dlaczego warto wybrać Joomla.
Dostępny jako platforma typu open source
Wspomnieliśmy już wyżej, ale warto powtórzyć, że Joomla to darmowy CMS, co oznacza, że nie ma opłat licencyjnych związanych z udostępnianiem kodu źródłowego. Po prostu – Joomla oparta jest na społeczności, a nie nastawiona na zysk.
Wymaga minimalnej wiedzy o kodowaniu
Jedną z największych zalet Joomla jest to, że dzięki niej można stworzyć stronę internetową bez zaawansowanych umiejętności i wiedzy w zakresie kodowania i języków oprogramowania. Większość szablonów ma graficzny interfejs użytkownika, który pozwala użytkownikom zmieniać kolory, układy, czcionki i funkcje bez zmiany w kodzie.
Opracowany dla prostych stron internetowych
Joomla to nie tylko CMS, ale też lekki framework PHP, który umożliwia programistom pisanie aplikacji internetowych. Nadaje się też pod witryny e-commerce czy sklepy internetowe, fora i portale społecznościowe. System zarządzania użytkownikami jest bardziej zaawansowany niż w przypadku WordPress. Joomla ma też konfigurowalny system, umożliwiający wdrażanie małych dostosowań przy minimalnej zależności od rozszerzeń.
Duża dostępność wielu form wsparcia
Z racji tego, że jest to platforma typu open source, społeczność udostępnia wiele narzędzi wsparcia dla tych, którzy w trakcie pracy z CMS-em napotkają na przeszkody. Dostępnych jest też wiele samouczków dla początkujących użytkowników i aktywne formy dyskusyjne. Joomla wspiera też rozwój wielojęzycznych stron poprzez rozszerzenia językowe i ma wbudowane funkcje zwiększające wydajność, takie jak buforowanie i kompresja GZIP czy ograniczanie wtyczek i żądań HTTP.
Jakie są wady Joomla?
Oprócz wielu zalet, Joomla ma także kilka wad.
Bardziej złożona niż WordPress
W porównaniu z WordPress, zauważalną wadą narzędzia jest to, że jest bardziej złożona. Interfejs użytkownika ma więcej funkcji i jest bardziej zaawansowany, co czyni go bardziej skomplikowanym. Ta złożoność przekłada się na krzywą uczenia się, a doświadczenie użytkownika nie jest takie proste.
Niewielki rynek modułów
Na minus przemawia również fakt, że – ponownie – w porównaniu z WordPressem, Joomla ma znacznie bardziej ograniczony rynek dodatków. Brakuje tu różnorodności, a ponieważ liczba wtyczek czy szablonów jest niewielka, to twórcy stron mogą uciekać się do tworzenia własnych rozszerzeń, co na dłuższą metę może zniechęcać.
Podatność na problemy związane ze zgodnością
Jedną z mocnych stron Joomla nad WordPressem, a nawet Drupalem, jest to, że ma kilka wbudowanych funkcji, które zmniejszają zależność od wtyczek. Jednak dla tych, którzy lubią rozszerzenia, Joomla może być problematyczna, gdy instaluje się kilka modułów jednocześnie. System ten aktualizuje się częściej niż WordPress, zwiększając w ten sposób ryzyko, że nieaktualne rozszerzenia przestaną działać z powodu niezgodności, a to z kolei utrudnia zadanie dla początkujących użytkowników CMS-a. Rozszerzenia te nie są też kontrolowane i testowane pod kątem zapewnienia jakości czy kompatybilności, o czym warto wiedzieć.
Jaki więc jest darmowy CMS Joomla? Na pewno można stwierdzić, że poprzez instalację systemu, otrzymuje się zaawansowane narzędzie dla świetnie wyglądającej strony. Ma wady, jak każdy CMS – jednak warto pamiętać, że żadne z oprogramowań nie jest uniwersalne, dlatego mając na uwadze negatywy, warto zadecydować o wyborze systemu dla siebie. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są najlepsze darmowe CMSy, sprawdź: https://responsywnie.pl/web-development/tworzenie-strony-internetowej-z-darmowym-cms/