Już ponad rok trwa unikatowy w skali historycznej wzrost cen frachtu. Wysokie koszty transportu przekładają się bezpośrednio na postępujące obciążenia wykonawców. Ceny komponentów i podzespołów wykorzystywanych do realizacji zleceń z sekcji przetargi budowlane Rzeszów szybują w górę, przez co trudno zaplanować budżet zadania. Dodatkowo odnotowywane są znaczne opóźnienia w dostawach. Jak radzić sobie w tej sytuacji? Gdzie znaleźć e przetargi, które nie wpędzą nas w problemy finansowe, a przyniosą wymierne korzyści?
E przetargi, a wzrost cen transportu międzynarodowego
XXI wiek zreorganizował światową produkcję. Dzisiaj większość ubrań, części budowlanych, materiałów wykończeniowych czy maszyn wytwarza się w krajach azjatyckich. Europejskie i amerykańskie marki zostały zmuszone do przeniesienia swoich zakładów przemysłowych do Chin, Indii, Bangladeszu, Wietnamu, Indonezji czy Tajlandii z uwagi na niskie koszty pracownika. Ten model funkcjonował bez zarzutów od wielu lat, jednak początek pandemii zmienił go diametralnie, co obecnie utrudnia realizację zleceń z sekcji przetargi budowlane Rzeszów. Dlaczego tak się dzieje?
Aby dokładnie prześledzić cały proces kształtowania się cen frachtu należy cofnąć się w czasie do początku pandemii. Jak pamiętają nie tylko podmioty przeglądające e przetargi, ale także inni mieszkańcy naszego globu, pierwsze odnotowane przypadki dotyczyły Chin. To właśnie w Państwie Środka i okolicznych krajach wdrożono pionierskie obostrzenia, które skończyły się zawieszeniem działalności fabryk. Brak produkcji i wysyłek przyniósł wiele wyrzeczeń dla firm realizujących przetargi budowlane. Rzeszów, Berlin, Londyn, Mediolan, Zagrzeb – wszędzie problem był ten sam. Brakowało towarów, które można wykorzystać w zamówieniach publicznych.
Z czasem sytuacja ustabilizowała się. Fabryki powróciły do działania, produkcja zaczęła iść pełną parą, popyt przekraczał dotychczasowe zapotrzebowanie kilkukrotnie. I tu właśnie pojawił się problem, który nadal przekłada się na e przetargi. Podstawowe prawo ekonomii mówi, że wraz ze wzrostem popytu, zwiększy się także cena dobra lub usługi. Właśnie to obserwujemy dzisiaj na rynku frachtu. Ceny kontenerów na przełomie zaledwie roku wzrosły prawie dziesięciokrotnie! Dodatkowo zwiększone zapotrzebowanie na dobra skutkuje opóźnieniami w dostawach. To przekłada się na terminowość i rentowność zleceń z wielu branż, w tym z sekcji przetargi budowlane Rzeszów, dostawa sprzętu medycznego czy zagospodarowanie terenów zielonych na Mazowszu. Powstaje zatem pytanie, czy na gruncie prawa zamówień publicznych wykonawcy są chronieni na wypadek zaistnienia takich okoliczności?
Bip przetargi wyszukiwarka – co z opóźnieniami?
Rozważania na temat przekroczenia terminu wykonania zamówienia warto rozpocząć od rozróżnienia dwóch pojęć: opóźnienia i zwłoki. Opóźnienie jest pojęciem szerszym i odnosi się do wszystkich przypadków niedotrzymania terminu wykonania zlecenia, niezależnie od powodów takiego przewinienia. Zwłoka jest z kolei opóźnieniem spowodowanym okolicznościami, za które odpowiedzialność ponosi strona wykonująca zadanie. Jeśli wykonawca realizujący usługi z sekcji przetargi budowlane Rzeszów jest w stanie udowodnić, że brak wykonania umowy w terminie nastąpił z przyczyn, za które odpowiedzialności nie ponosi, ma prawne możliwości renegocjowania warunków porozumienia. Taką przesłanką może być na przykład pandemia w łańcuchu dostaw. Trzeba jednak pamiętać o konieczności udokumentowania takiego zdarzenia (oświadczenie dostawcy, zaświadczenia z urzędów, zwolnienia lekarskie pracowników).
E przetargi – z co z wyższymi cenami komponentów?
Tu sprawa wygląda nieco trudniej. Jeśli zamawiający nie dopuścił z w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji warunków zamówienia możliwości korygowania ceny ryczałtowej, wykonawcy przysługuje ograniczone pole manewru. Można powołać się na nieprzewidywalności wzrostu cen materiałów budowlanych, ta jednak w dobie globalnego kryzysu jest raczej łatwa do zaprojektowania. W tej sytuacji Urząd Zamówień Publicznych taki wniosek odrzuci. Podobnie rzecz ma się z inną przesłanką zmiany umowy – nieistotnością. Co zatem pozostaje? Ewentualnością może być droga sądowa i klauzula rebus sic stantibus. To jednak proces długotrwały i obarczony ryzykiem. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje tak naprawdę mądre planowanie.
Bip przetargi wyszukiwarka – jak właściwie planować zobowiązania?
Zamówienia publiczne, niezależnie czy chodzi tu o usługi, roboty budowlane czy dostawy, należy rozpatrywać jako szanse na nowe zlecenia dla firmy. Czasami jednak błędy w planowaniu potrafią zamienić radość z podpisanej umowy w ciąg utrapień. Dzieje się tak na ogół, gdy wykonawca bierze na siebie zbyt dużo zleceń lub podejmuje się aktywności, których nie jest w stanie zrealizować w terminie. Prawidłowe planowanie powinno być poprzedzone dogłębną analizą dostępnych zasobów, zakontraktowaniem dostaw, przygotowaniem personelu do wykonania zlecenia z sekcji przetargi budowlane Rzeszów. Dopiero mając tak ułożony grunt można z czystym sumieniem zacząć przeglądać strony zamawiających i Bip.
Przetargi wyszukiwarka lub baza zamówień to specjalne narzędzia, które mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć planowanie. Jedną z najlepszych na rynku jest serwis https://www.oferent.com.pl. Znajdują się na nim intuicyjne filtry, dzięki którym otrzymujemy wyłącznie interesujące nas zlecenia. Platforma posiada 20 dniowy darmowy okres próbny umożliwiający przetestowanie narzędzia w pełnej funkcjonalności. Dzięki stronie żadne ogłoszenie nie przejdzie nam obok nosa.