- Reklama -
Fotografia ślubna
Strona głównaKrosnoKulturaRezydenci BWA Krosno

Rezydenci BWA Krosno

W BWA Krosno zależy nam na tworzeniu warunków sprzyjających rozwijaniu pomysłów i projektów, eksperymentowaniu w obszarze sztuki.

Świetną ku temu okazją są rezydencje artystyczne, które prowadzimy w naszej galerii. Gościmy wtedy przez około miesiąc zaproszoną artystkę lub artystę i zapewniamy przestrzeń do pracy artystycznej w jednej z naszych pracowni.

Kim są te trzy uśmiechnięte osoby na zdjęciu? Rezydentka Marta Zgierska (w środku), rezydent Jerzy Norkowski (po lewej), którzy goszczą u nas od listopada do grudnia tego roku, oraz koordynatorka rezydencji Martyna Karpowicz.

Dotychczasowymi działaniami podczas rezydencji była wystawa „Obrzęk” Marty Zgierskiej, którą mogliście zobaczyć w budynku przy krośnieńskim Rynku w dniach 30.11-7.12.2021. W przygotowaniu jest teraz performance Jerzego Norkowskiego, na który zaprosimy Was w przyszłym tygodniu! Nad obiema inicjatywami czuwa kuratorka Martyna Karpowicz.

Marta Zgierska to artystka wizualna. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu działań. Absolwentka fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jej debiutem na arenie międzynarodowej był cykl “Post”, uhonorowany prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie. W 2015 r. znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureatka wielu nagród, m.in. Daylight Photo Awards, Reminders Photography Stronghold Grant, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize i Kolga Tbilisi Photo Award. Nominowana do ING Unseen Talent Award, Foam Paul Huf Award, DZ BANK Art Collection Fellowship. W 2019 r. została ogłoszona artystką roku na DongGang International Photo Festival w Korei Południowej.

Jerzy Norkowski to performer, autor instalacji intermedialnych, organizator wystaw oddolnych i pozainstytucjonalnych. Uzyskał dyplom magistra na WA UMCS w Pracowni Rysunku i Intermediów Jana Gryki w 2018 roku, obecnie przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem Roberta Kuśmirowskiego. W latach 2016-2018 Prezes Fundacji Towot Squat. W swoich działaniach łączy techniki audiowizualne i sztukę performance. Współpracował z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry, Galerią Labirynt, Galerią Białą, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Stowarzyszeniem Artystycznym Pracownia Otwarta w Lublinie, ACK „Chatka Żaka” w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lubinie, Fundacją Piękno Panie oraz Fundacją PKO Banku Polskiego.

ŹródłoUM Krosno
Redakcja Krosno365
Redakcja Krosno365https://krosno365.pl
Krośnieński portal informacyjny krosno365.pl. Najnowsze, rzetelne informacje z życia Krosna i powiatu krośnieńskiego.
- Reklama -
Przegrywanie kaset VHS
Wyróżnione
Podobne artykuły
0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Kliknij, żeby przejść do komentarzyx