Pielęgnacja stóp jest szczególnie ważna kiedy temperatura na zewnątrz rośnie, piękne, zadbane, wypielęgnowane stopy i paznokcie to podstawa. Opowiem Ci jak o nie dbać, żeby bez skrępowania można było włożyć swoje ulubione sandały i cieszyć się pięknym pedicurem nie tylko przez sezon wakacyjny, ale i przez cały rok.
Jak prawidłowo zadbać o stopy? Jakich preparatów używać, a czego unikać? – to najczęstsze pytania z jakimi spotykam się w gabinecie. Często też słyszę: Codziennie dbam o stopy, poświęcam im sporo czasu i zamiast lepiej, to jest gorzej. Co robić?
Mgr kosmetolog Monika Józefczyk
Panów też zapraszam do tej lektury. Wasze stópki również potrzebują pielęgnacji i odprężenia.
Latem nasze stopy szczególnie wymagają nawilżenia i pielęgnacji. Słońce, upały i rozgrzane powierzchnie, spacery boso po plaży, kamieniach sprawiają, że skóra na stopach staje się przesuszona i popękana.
Rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja stóp i paznokci w domu!
Dużo i intensywnie wcale nie znaczy lepiej dla naszych stóp. Ciężko uwierzyć kiedy to słyszymy, ale tak jest. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że pacjenci dość często błądzą w gąszczu dostępnych na rynku rozwiązań. Kremy, spraye, pianki, specjalne skarpetki, wkładki chłodzące czy rozgrzewające, sole, peelingi, olejki klasyczne i suche, masła, musy i całe mnóstwo innych produktów. Do tego moczenie stóp, tarki, omegi, pilniki, niewłaściwe cążki, pumeks czy kwasy złuszczające. Na dodatek wiele produktów ma, co dla moich pacjentów jest na początku szokujące, zbyt duże stężenia składników aktywnych! A co za dużo, to…niezdrowo.
Od czego zacząć?
Jeśli nie potrafimy sobie poradzić z naszymi stopami, jeśli czujemy, że zagubiliśmy się w morzu możliwości jakie oferują apteki, drogerie i salony kosmetyczne, to w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do specjalisty, żeby skonsultować problemy i dobrać preparaty zgodne z naszymi potrzebami lub takie, które rozwiązują nasze kłopoty. Dobry podolog wyjaśni wszystko i pomoże znaleźć złoty środek, nie narażając pacjenta na utratę fortuny, czasu i cierpliwości. Natomiast, gdy występują zrogowacenia na stopach należy je profesjonalnie usunąć. Podolog lub kosmetolog bezboleśnie opracuje zrogowaciały naskórek, a efekt gładkiej i miękkiej skóry widoczny będzie od razu po zejściu z fotela.
Co dalej z pielęgnacją stóp?
Oprócz systematycznych zabiegów u swojego podologa/kosmetologa, bardzo ważna jest samodzielna pielęgnacja stóp w domu. To właśnie od niej zależy jak długo efekt zabiegu będzie się utrzymywał. Najważniejsze to odstawienie pumeksu lub tarki. Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji domowej jest zbyt częste i intensywne ścieranie zrogowaciałego naskórka. Ścierając pobudzamy naskórek do wzrostu i problem narasta. Zamiast mniej, jest go coraz więcej, aż nie możemy sobie z nim poradzić.
W domowym zaciszu możesz wykonać swoje małe SPA dla stóp:
Peeling na stopy
Peeling to pielęgnacja stóp, która przynosi natychmiastowe efekty! Złuszczanie pomoże Ci pozbyć się zrogowaciałego, martwego naskórka i sprawi, że stopy staną się bardziej miękkie i gładsze. Poza tym nawilżanie będzie bardziej efektywne, jeśli najpierw pozbędziesz się warstwy łuszczącej się skóry. Do pielęgnacji stóp często zaleca się peelingi solne.
Nie moczymy nóg!!!
Wbrew temu, co się powszechnie uważa, długie moczenie stóp w ciepłej wodzie może tylko dodatkowo przesuszać już i tak suchą skórę. Zamiast więc trzymać nogi w misce z wodą, nałóż na nie peeling i rozmasuj go delikatnymi, okrężnymi ruchami. Następnie wytrzyj stopy delikatnie wilgotnym ręcznikiem lub spłucz prysznicem.
Porządnie je nawilżamy, a nie natłuszczamy!
O tym często się zapomina lub zamiast nawilżać stopy, to są one natłuszczane. Wiele preparatów jedynie natłuszcza skórę, pozostawiając na nich warstwę kremu, przez co mamy wrażenie mokrych stóp. Ślizgamy się, pozostawiamy tłuste ślady na podłodze i to nas zniechęca. Odpowiedni preparat to taki, który szybko się wchłania nie pozostawiając lepkiej, nieprzyjemnej warstwy. Ponadto powinniśmy stosować preparaty przeznaczone do stóp z zawartością mocznika do 15% – nie więcej!
Skóra stóp nie została wyposażona w gruczoły łojowe i dlatego tak szybko się przesusza. Najbardziej problematycznymi miejscami są pięty i palce, na które najmocniej oddziałuje ciężar naszego ciała. W rezultacie przesuszają się łatwiej niż reszta stopy, chociaż mamy tam najgrubszą warstwę skóry. Dla jeszcze lepszego rezultatu, przed snem, nakładaj na stopy maseczki i śpij w bawełnianych skarpetkach (dzięki temu preparat lepiej się wchłonie w stopy i nie zostanie w większości na kołdrze).
Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej stóp
Wiele osób wciąż zapomina o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej okolicy stóp. Nie tylko stopy potrzebują odpowiedniej ochrony. Skórki w dolnej części paznokcia pełnią funkcję uszczelek chroniących nowo rosnące paznokcie przed nadmierną wilgocią i bakteriami. Słońce, wiatr i piasek sprawiają, że te skórki się przesuszają, a to z kolei może źle wpływać na wzrost paznokci. By temu zapobiec, nie zapominaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej tych miejsc.
Zadbaj o odpowiednią dietę (dla Twoich stóp)
Niektóre produkty spożywcze mogą sprawiać, że Twoje stopy są opuchnięte. Najczęstszym winowajcą jest pożywienie z wysoką zawartością soli. By utrzymać je w dobrej kondycji, unikaj chipsów, paluszków i innych paczkowanych, słonych przekąsek. Cukier również może powodować opuchliznę stóp, więc ogranicz jego ilość w swojej diecie do minimum
Dzięki tym wszystkim wskazówkom stopy będą miękkie i gładkie. Elastyczna i właściwie nawilżona skóra najlepiej chroni nas przed urazami, otarciami czy przegrzaniem. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do pielęgnacji okolicy stóp to zapraszamy do naszego podologa oraz kosmetologa w gabinecie Atelier urody (ul. Zagórze2, Krosno, tel. 609 443 322) na bezpłatną konsultacje.
Udanych wyjazdów wakacyjnych!
Najlepsze efekty daje wizyta w gabinecie. Samemu to można ratować się co najwyżej tymi nasączonymi skarpetkami, ale nie każdej firmy dają dobry efekt
Wizyta w gabinecie to inny temat i będzie temu poświęcony osobny artykuł.
Niemniej jednak codzienna prawidlowa pielegnacja, eliminujaca błędy jest fundamentem pielęgnacji a wizyta w gabinecie tylko ją uzupełnia.
Skarpetki nie są złym rozwiązaniem ale trzeba sprawdzać ich skład kwasowy i być pewnym ze nie mamy do ich użytkowania przeciwwskazań.
Pozdrawiam 🙂
Tak – sprawdza się 🙂 używam peeleng, po nim nawilżenie Co pani poradzi na uczucie gorąca w stopach? – Po całym w dniu zazwyczaj w nocy staje się nie do zniesienia.
Witam
Przyczyn gorących stóp jest wiele : nadpotliwość prowadząca do odparzania stóp, RLS, niewłaściwe obuwie, grzybica lub niewydolnosc żylne. Takie symptomy warto skonsultować z lekarzem najpierw a następnie eliminować inne przyczyny powstawania😊