- Reklama -Zegarki damskie_kreacje_świąteczne - porównaj na Ceneo.pl
Strona głównaKrosnoNa Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa

Na Podkarpaciu powstał film o ojcu polskiego gazownictwa

- Reklama -Odzież damska - zobacz ceny

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu o twórcy przemysłu gazowniczego w Polsce – Marianie Wieleżyńskim. W najnowszej produkcji Bogdana Miszczaka zobaczymy m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Film jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego.

Marian Wieleżyński to postać wybitna, inżynier chemik, wynalazca i pionier przemysłu gazowniczego w Polsce, a także twórca pierwszego na świecie gazociągu w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym. Na początku lat 20. XX wieku założył  przedsiębiorstwo działające na niespotykanych wówczas zasadach akcjonariatu pracowniczego (spółka była własnością zatrudnionych w niej pracowników).

Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom

Małgorzata Sobieszczańska – scenarzystka

Film przedstawia sylwetkę i osiągniecia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W rolę Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński.

Wieleżyński alchemik ze Lwowa - Plakat

– Cykl „Wizjonerzy Naftowej Ziemi Obiecanej” powstał z myślą o przybliżeniu twórców światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Dzisiejszy przemysł naftowy nie istniałby, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza. Dlatego to właśnie On został pierwszym bohaterem naszego cyklu. Dzieło i wizję Ignacego Łukasiewicza kontynuował Marian Wieleżyński – ojciec polskiego gazu. Jego osiągnięcia zostały zupełnie zapomniane. Stąd pomysł by bohaterem kolejnego filmu został właśnie „Alchemik ze Lwowa” – tłumaczy producent, Bogdan Miszczak.

– Nieczęsto zdarzają się takie postacie – nonkonformista, realnie zmieniający rzeczywistość wokół siebie. Buntownik, który do końca pozostał wierny swoim ideałom. Wynalazca i społecznik, przy każdej okazji podkreślający, że dobry interes to taki, który wszystkie strony uważają za dobry – podkreśla scenarzystka, Małgorzata Sobieszczańska.

Wieleżyński alchemik ze Lwowa

W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. W podwójnej roli: reżysera i aktora, wystąpił Mariusz Bonaszewski.

Przygody były trzy. Po pierwsze będąc Ignacym Łukasiewiczem w poprzedniej produkcji Bogdana Miszczaka znalazłem się w tych samych miejscach w rzeczywistości po Łukasiewiczu. Podróżowałem jakby po świecie, do którego stworzenia Łukasiewicz kolosalnie się przyczynił. Po drugie odkrywaliśmy całą ekipą losy niezwykle istotnego dla regionu człowieka, którego osiągnięcia są kompletnie zapomniane. No i wreszcie ja aktor reżyserowałem swoich, nie tylko po fachu, kolegów. Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz „jak to trzeba zrobić”, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się „sprawdzam”, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła – opowiada Mariusz Bonaszewski.

Wieleżyński alchemik ze Lwowa

Zdjęcia do filmu realizowane były w sanockim skansenie, miejskim parku w Jaśle, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, a także w Krośnie i na polach naftowych w Krygu koło Gorlic. Odpowiada za nie Mariusz Konopka.

Wieleżyński alchemik ze Lwowa

Pierwotnie premiera filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” miała odbyć się w grudniu ubiegłego roku, jednak ze względu na sytuację epidemiczną jej datę przesunięto. Ostatecznie film będzie miał swoją premierę 21 czerwca w warszawskim kinie Luna (transmisję online na stronie www.telewizjaobiektyw.pl). Następnie odbędą się bezpłatne pokazy w Rzeszowie (23.06 godz. 19:00 – Wojewódzki Dom Kultury), Jaśle (27.06 godz. 19:00 – Jasielski Dom Kultury) oraz Bóbrce (03.07 godz. 20:00 – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S. A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding  Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle,  MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.;  Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.

- Reklama -Motoryzacja - sprawdź opinie
ŹródłoTV Obiektyw
Redakcja Krosno365
Redakcja Krosno365https://krosno365.pl
Krośnieński portal informacyjny krosno365.pl. Najnowsze, rzetelne informacje z życia Krosna i powiatu krośnieńskiego.
- Reklama -AGD - wybierz na Ceneo.pl
Wyróżnione
- Reklama -Zdrowa żywność na Ceneo
Podobne artykuły
Kurtki i płaszcze damskie - porównaj na Ceneo
0 0 głosy
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Kliknij, żeby przejść do komentarzyx